تبلیغات
مبتکران - نا گفته هایی از زندگی استیون هاوکینگ

اسکرول بار

نا گفته هایی از زندگی استیون هاوکینگ

علمی علما و بزرگان نجوم

کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
نا گفته هایی از زندگی استیون هاوکینگ
http://digiato.com/wp-content/uploads/2018/03/stephen-hawking-1.jpg
http://s6.picofile.com/file/8235847226/Edamehmatlab.gif

حتی اگر چندان هم پیگیر مطالب تخصصی در زمینه فیزیک نباشید، احتمالاً نام پروفسور استیون هاوکینگ را شنیده اید؛ فیزیکدان مشهوری که امروز در سن 76 سالگی در گذشت. از آثار مشهور او می توان به «تاریخچه مختصر زمان» اشاره کرد که یکی از پر خواننده ترین کتاب های حوزه کیهان شناسی است. هاوکینگ در این کتاب به نحوه ایجاد جهان هستی پرداخته است.

در مورد استیون هاوکینگ موضوعات عجیب بسیاری وجود دارد؛ او علی رغم تمام دستاوردهایی که در حوزه علم فیزیک داشته، موفق نشده جایزه نوبل را کسب کند. علاوه بر این روز تولدش در 8 ژانویه سال 1942، مصادف با سیصدمین سال فوت گالیله، دانشمند و مخترع ایتالیایی بوده. در ادامه قصد داریم به 10 مورد از ناگفته های زندگی استیون هاوکینگ بپردازیم که پیش از این کمتر به آنها پرداخته شده و ممکن است برخی از آنها شما را متعجب کند.

10- نمرات متوسطی در مدرسه کسب می کرد

امروزه هاوکینگ را به عنوان شخصی می شناسیم که تئوری های پیچیده او حتی برای افراد غیر متخصص به سختی قابل درک است. به همین دلیل عجیب به نظر می رسد که این نابغه چطور در مدرسه عملکرد درخشانی نداشته. در واقع باید گفت زمانی که او 9 سال داشته، نمراتش در میان ضعیف ترین ها در سطح کلاس بوده و البته کمی تلاش بیشتر در نهایت منجر شده که بتواند نمرات خود را تا حد متوسط کلاس بهبود دهد.

علی رغم این موضوع، استیون اما از همان سنین پایین در مورد نحوه کارکرد همه چیز کنجکاو بود و در بین اطرافیان به عنوان فردی شناخته می شد که قطعات ساعت ها و رادیو ها را از هم جدا می کرد. با این حال در زمینه باز گرداندن آنها به شکل اول چندان مهارت نداشت و به این ترتیب معمولاً آنها را از کار می انداخت.

علی رغم تمام نمرات متوسطی که کسب می کرد، ولی هم سن و سالان او و معلمانش آینده نبوغ آمیزی را برای او پیش بینی می کردند. دلیل این ادعا هم اسم مستعاری بود که استیون را با آن صدا می کردند: «اینشتین».

نمرات متوسط او زمانی برایش مشکل ساز شد که پدرش تلاش کرد او را به دانشگاه آکسفورد بفرستد. پدر بدون دریافت بورسیه، برای فرستادن استیون به دانشگاه پول کافی را در اختیار نداشت. ولی در نهایت بخت با استیون یار بود؛ وقتی که برای بورسیه امتحان داد، با نمرات بالای فیزیک همه را شگفت زده کرد.

9- از زیست شناسی نفرت داشت

علی رغم اینکه «فرانک»، پدر استیون مایل بود پسرش در رشته پزشکی تحصیل کند، ولی این نابغه علاقه زیادی به ریاضی نشان می داد. در کنار این علاقه، او هیچ اهمیتی برای زیست شناسی قائل نبود، زیرا اعتقاد داشت این علم بر اساس اطلاعات بسیار غلطی بنا نهاده شده است.

استیون دوست داشت ذهن خود را به ایده های دقیق تری اختصاص دهد، اما در این بین یک مشکل اساسی داشت: آکسفورد ریاضی را در لیست رشته های اصلی خود ارائه نمی داد. به این ترتیب در نهایت مجبور شد به رشته فیزیک راضی شود.

بعدها او در این رشته روی سوال های بزرگتری تمرکز کرد؛ زمانی که تصمیم داشت از بین دو رشته «فیزیک ذرات» (که به مطالعه رفتار ذرات زیر اتمی می پردازد) و «کیهان شناسی» یکی را انتخاب کند، در نهایت مورد دوم را برگزید. دلیل او برای این انتخاب این بود که فیزیک ذرات شبیه به علم گیاه شناسی است که در آن همه ذرات وجود دارند ولی هیچ تئوری ای وجود ندارد.

8- عضو تیم قایقرانی آکسفورد بود

استیون هاوکینگ در سال اول ورود به آکسفورد از انزوا و نا امیدی رنج می برد. پیش از این که بیماری ALS او تشخیص داده شود، هیچ فعالیت ورزشی را به طور جدی دنبال نمی کرد. ولی در نهایت به دلیل جسه کوچکش به عنوان سکان دار و نیز هماهنگ کننده حرکات پارو زدن سایر ورزشکاران انتخاب شد.

از آنجایی که قایقرانی در آکسفورد بسیار رقابتی و مهم بود، نقش استیون در تیم به سرعت موجب مشهور شدن او شد. ولی این شهرت برای او هزینه هایی هم داشت. از آنجایی که در 6 روز هفته باید در تیم قایقرانی حضور می داشت، این موضوع به عادات درس خواندن او آسیب می زد.

7- در 21 سالگی، فرصت کوتاهی برای زندگی داشت

به عنوان دانشجوی فارغ التحصیل، استیون هاوکینگ به تدریج علائمی از فلج شدگی را از خود نشان داد. پیش از اینکه نزد پزشک متخصص برود، در جشن سال نوی میلادی، همسر آینده خود «جِین وایلد» را ملاقات کرد. جین ملاقات خود با استیون را این گونه به یاد می آورد: «حس شوخ طبعی و شخصیت مستقل او مرا تحت تأثیر قرار داده بود».

یک هفته پس از این ملاقت استیون 21 ساله شد و مدت کوتاهی پس از آن به مدت دو هفته برای آزمایش، در بیمارستان بستری شد، تا مشخص شود از چه بیماری رنج می بَرد. در نهایت اعلام شد که از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (به اختصار ALS) رنج می برد؛ نوعی بیماری عصبی که منجر می گردد مبتلایان به آن کنترل ماهیچه های اختیاری خود را از دست بدهند. در نهایت پزشکان به او اعلام کردند که احتمالاً تنها چند سال دیگر زنده خواهد ماند.

هاوکینگ این گونه به یاد می آورد که در زمان اطلاع از این موضوع شکه شده بود و به این فکر می کرد که چرا این اتفاق برایش افتاده. ولی وقتی پسر کوچکی را دید که به دلیل ابتلا به سرطان خون از دنیا رفت، متوجه شد که برخی از انسان ها شرایطی بدتر از او دارند.

در ادامه او به زندگی خوشبین تر شد و در مدت کوتاهی پس از آن ازدواج کرد. او درباره ازدواجش گفته بود که این اتفاق موجب شده دلیلی برای ادامه زندگی داشته باشد.

6- به ارائه تئوری جهان بی حد و مرز کمک کرد

یکی از اصلی ترین دستاوردهای استیون هاوکینگ که البته مشترک با «جیم هارتل» حاصل شده تئوری او در مورد جهانی است که هیچ حد و مرزی برای آن تصور نشود. این تئوری که در سال 1983 ارائه شد، به واسطه ترکیب علم مکانیک کوانتوم (دانشی که به مطالعه ذرات در ابعاد میکروسکوپی می پردازد) و نظریه نسبیت عام اینشتین (تئوری ای در مورد جاذبه که بر اساس آن اجرام در فضا خمیده می شوند) مطرح شد.

برای تشریح ساده این تئوری، هاوکینگ به افراد گفت که این گونه تصور کنند که جهان شبیه به زمین است. شما می توانید به هر جهتی حرکت کنید، بدون اینکه به گوشه ای برسید. البته علی رغم اینکه زمین جسمی سه بعدی است، ولی می توان سطح آن را یک صفحه دو بعدی تصور کرد؛ در حالی که کیهان 4 بعدی است.

از آنجایی که فضا و زمان با یکدیگر در ارتباط هستند، فیزیکدانان این دو را در یک واحد و تحت عنوان «فضازمان» در نظر می گیرند. رابطه آنها نشان می دهد که کیهان در حال گسترش است و به عقیده فیزیک دانان، این گسترش بر تغییرات زمان اثر می گذارد.

هاوکینگ توضیح داد که زمان شبیه به خطوط عرض جغرافیایی روی زمین است، این خطوط از قطب شمال (به عنوان شروع کیهان در نظر بگیرید) شروع می شوند و در حالی به سمت قطب جنوب حرکت می کنند که محیط دایره هایی که آنها را به هم متصل می کند، در استوا به بزرگترین اندازه خود می رسد. پس از آن نیز در ادامه حرکت عرض های جغرافیایی به سمت قطب جنوب، این دایره ها به مرور کوچک و کوچکتر می شوند.

این دانشمند فضازمان را این گونه توضیح می دهد که  کیهان به فضازمان محدود است و در نهایت دوباره در خود فرو می پاشد (طبق مثالی که گفته شد، مشابه با وقتی که خطوط عرض جغرافیایی دوباره به قطب جنوب می رسند). البته نباید پیش از 20 میلیارد سال آینده منتظر این اتفاق باشید.

آیا این موضوع را می توان این گونه بیان کرد که زمان به عقب باز می گردد؟ هاوکینگ نیز گرفتار این سوال شده بود، ولی در نهایت تصمیم گرفت که این گونه به آن پاسخ دهد: «خیر». دلیل او برای پاسخ به این بر می گشت که هیچ دلیلی برای تغییر  برعکس شدن شرایط کیهان از انرژی منظم به نا منظم وجود ندارد.

5- پیش بینی هایش در مورد سیاه چاله ها درست از آب در نیامد

در سال 2004، استیون هاوکینگ نابغه به اشتباه خود در زمینه سیاه چاله ها اعتراف کرد و گفت در این زمینه در سال 1997 با برخی دانشمندان اختلاف نظر داشته و اکنون به درستی گفته آنها پی برده است.

ستاره ها اجرامی بسیار عظیم هستند و جرم بسیار بالای آنها موجب جاذبه بسیار قوی می شود. این موضوع تا زمانی صحت دارد که ستاره به سوزاندن سوخت هسته ای خود ادامه دهد. اعمال این نیرو به خارج از ستاره موجب بی اثر شدن جاذبه آن می شود.

با این حال وقتی ستاره ای که به اندازه کافی جرم دارد، می میرد، جاذبه به نیروی غالب تبدیل می شود و به این ترتیب موجب می شود که ستاره در خود فرو بپاشد و در نهایت فرایند مذکور سیاه چاله ایجاد می کند. این جاذبه به حدی قوی است که حتی نور نیز نمی تواند از آن فرار کند.

هاوکینگ در سال 1975 ادعا کرده بود که سیاه چاله ها در واقع به رنگ سیاه نیستند و از خود انرژی ساطع می کنند. ولی او اعلام کرده بود که اطلاعات در سیاه چاله ها به واسطه تبخیر شدن گم می شوند. مشکل از آنجا ناشی می شد که ایده گم شدن اطلاعات با قوانینی مکانیک کوانتوم متناقض بود. هاوکینگ نام این مشکل را «تضاد اطلاعات» گذاشت. به عبارتی بر این اساس نمی توان متوجه شد که پیش از این چه چیزی وارد سیاه چاله شده است.

ولی «جان پرسکیل» فیزیکدان آمریکایی با این نتیجه گیری مخالف بود. در سال 1997 او با هاوکینگ مخالفت نمود و ادعا کرد که اطلاعات می توانند از سیاه چاله ها بگریزند و این اتفاق می تواند بدون اینکه قوانین مکانیک کوانتوم زیر سوال برود، حاصل شود.

هاوکینگ همواره به این موضوع مشهور بود که اگر اشتباهی مرتکب می شد، به راحتی اعتراف می کرد. در سال 2004 نیز اعلام کرد به دلیل اینکه سیاه چاله ها بیش از یک توپولوژی دارند، اطلاعات اجرامی که به درون آنها سقوط می کند، از بین نمی رود.

4- جوایز بسیاری دریافت کرد

در طی سال های متعددی که استیون هاوکینگ فعالیت کرده، توانسته جوایز بسیاری را دریافت کند. البته تعداد آنها به حدی زیاد است که نمی توان در این مطلب به تمام آنها پرداخت ولی برخی از آنها را مطرح می کنیم.

در سال 1974 دانشمند یاد شده به عضویت انجمن سلطنتی دانشگاهی علوم انگلستان در آمد که از سال 1660 تشکیل شده. یک سال پس از آن، پاپ پل ششم، جایزه را برای خدمت به علم او اهدا کرد. هاوکینگ همچنین جایزه آلبرت اینشتین را دریافت کرد که در زمینه دستاوردهای برجسته در حوزه فیزیک نظری اهدا می شود.

در سال 1980عنوان شوالیه را در انگلستان دریافت کرد. همچنین برای خدماتی که او به جامعه جهانی ارائه کرده، مدال افتخار همراهی را دریافت نمود؛ مدالی که در هر لحظه تنها 65 نفر افتخار بهره مندی از آن را دارند. در سال 2009 نشان افتخار آزادی را از رئیس جمهور آمریکا دریافت کرد. البته در بین همه این افتخارات در نهایت موفق نشد برای دستاوردهایش جایزه نوبل را از آن خود کند.

3- نویسنده کتاب برای کودکان بود

یکی از عجیب ترین موارد در مورد هاوکینگ این است که او نویسنده کتاب برای کودکان بوده. در سال2007 استیون با همکاری دخترش «لوسی» کتاب «دریچه ای به سوی کیهان» را نوشت.

داستان این کتاب درباره پسر جوانی به نام «جورج» است که بر سر مسائل مرتبط با فناوری با والدین خود سر ناسازگاری دارد. جورج با خانواده ای در همسایگی آشنا می شود که پدر خانواده، دانشمندی در حوزه نجوم است. دانشمند همسایه، کامپیوتر بسیار قدرتمندی دارد که دروازه ای برای ورود به محیط بیرون را فراهم می کند. به این ترتیب جرج نیز وارد حوزه نجوم می شود و ...

کتاب علاوه بر اینکه داستان را روایت می کند، ولی بیشتر بخش های آن به تشریح مسائل پیچیده علمی، از جمله سیاه چاله ها و منشاء حیات به نحوی قابل درک برای کودکان می پردازد. این کتاب نشان دهنده تلاش دانشمند یاد شده برای هر چه بهتر فهماندن مطالب مورد علاقه اش به انسان ها است.

کتاب در واقع جلد اول از مجموعه ای 3 جلدی است که در جلدهای بعدی، ماجراهای جرج ادامه پیدا می کند. خوشبختانه این کتاب ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده اند.

2- به موجودات فضایی اعتقاد داشت

در کنار تمام فعالیت هایی که این دانشمند درحوزه کیهان شناسی انجام داده، اما یکی از بخش هایی از اعتقادات او که برای افراد بسیاری جذاب است، به مسئله موجودات فضایی باز می گردد. هاوکینگ در سال 2008، به مناسبت جشن 50 سالگی آژانس فضایی ناسا، در زمینه موجودات فضایی سخنرانی کرد.

به عقیده او در این کیهان پهناور، موجودات فرا زمینی اولیه ای وجود دارند که ممکن است هوشمند هم باشند. البته او احتمال وجود حیات فرا زمینی هوشمند را بسیار نادر می داند.

او در این مورد اعتقاد دارد که تماس با فرا زمینی ها باید با رعایت احتیاط صورت گیرد. زیرا ممکن است حیات این موجودات بر اساس DNA نباشد و به این ترتیب شاید ما در برابر بیماری هایی که از طریق آنها منتقل می شود، مقاوم نباشیم.

او همچنین توضیح داده که موجودات فضایی ممکن است از منابع سیارات خود بهره ببرند و با استفاده از آنها به دنبال فتح سیارات دیگر و گسترش قلمروی خود باشند. شاید هم آنها آینه ویژه ای برای بازتاب نور داشته باشند تا به این ترتیب بتوانند انرژی آن را به یک محدوده خاص بتابانند و یک کرم چاله ایجاد کنند تا از طریق آن در طول فضازمان سفر کنند.

1- جاذبه صفر را تجربه کرده است

در سال 2007، زمانی که استیون هاوکینگ 65 سال سن داشت، سفری متفاوت را تجربه کرد. این تجربه به لطف صعود و نزول های یکباره هواپیمایی حاصل می شود که از طریق آن مسافران می توانند بی وزنی را برای بازه های زمانی 25 ثانیه ای تجربه نمایند.

با این تجربه هاوکینگ توانست هر چند برای مدتی کوتاه، پس از 4 دهه بار دیگر از ویلچیر خود جدا شود و شرایطی ویژه را تجربه کند که شاید برای بسیاری از افراد یک آرزو باشد. او همچنین یکی از صندلی های هواپیمای کمپانی ویرجین گالاکتیک، متعلق به ریچارد برانسون را خریداری کرد تا به این ترتیب بتواند در آینده، سفر به ارتفاع زیر مداری فضا را تجربه کند.

البته در این بین شاید جالب ترین موضوع در مورد استیون هاوکینگ کارهایی نیست که او موفق به انجامشان شده، بلکه دلیل این کارهاست که اهمیت دارد. زمانی که از او سوال شد که به چه علت این کارها را انجام داده، از اشتیاق خود برای سفر به فضا گفت. با این حال دلایل این دانشمند برای این سفرها و پشتیبانی از آنها فراتر از این موارد بود.

هاوکینگ با اشاره به گرمایش کره زمین و جنگ های هسته ای گفت که اگر انسان ها موفق شوند جان سالم به در ببرند، آینده اش در فضا رقم خواهد خورد. او از سفرهای فضایی خصوصی پشتیبانی می کرد و امیدوار بود روزی صنعت توریسم فضایی به اندازه ای ارزان شود که برای همه در دسترس باشد. این نابغه همچنین امید داشت که ما انسان ها روزی بتوانیم به سیارات دیگر سفر کنیم تا از منابع آنها استفاده نماییم و به این ترتیب نجات پیدا کنیم.

استیون هاوکینگ امروز، 23 اسفند ماه سال 1396 (14 مارس سال 2018) در منزلش در نزدیکی دانشگاه کمبریج در گذشت.


منبع : وب سایت چند منظوره مبتکران | www.Mobtakeran1.ir

این رمزینه را با دوربین گوشیتان اسکن کنید و این مطلب را در موبایلتان مشاهده کنید

جهت دانلود نرم افزار بارکد و کیوآرکد خوان بر روی اینجا کلیک کیند

این رمزینه را با دوربین گوشیتان اسکن کنید و این مطلب را در موبایلتان ببینید .

کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

نظرات

 1. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 2. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 3. top ten hack and slash pc games hack game my angela ios all hack game download.com tool
  hack game the sims freeplay mod apk best hacked online games games strike
  force heroes 3 hacked online game hacking
  software for pc playgamehacker legit game pixel gun 3d hack online how to hack games on roblox hack game app iphone cats game hacker hacked games
  ragdoll achievement raze 3 hacked / cheats - hacked online games games you can hack on ios game of thrones hack season 7 episode 5 hacked
  games arcadeprehacks download game dragon city hack android pokemon hack games
  download apk boxhead zombie wars hacked arcade games best slash and hack games pc coc
  hack game download free android game hacker apk free download pokemon new
  hack java games download hacked fighting games mad truck challenge game hacked hacked bubblebox games free ps3 game
  downloads hacks download clash of clans hack fhx apk hack any game iphone no jailbreak tycoon hacked
  arcade games top 10 hack n slash games for pc lucky patcher game hack
  app apk video game console hacks cydia game hacker game hacked download war games hacked 2 player download cracked android apps and games free game hack apk download.com
  raze 3 hacked / cheats - hacked online games how to hack candy crush using
  sb game hacker cara hack game csr racing di android hack game choices ios sprinter game hacked
  hack free games on steam into space hacked arcade games the impossible game hacked hacked game levels
  zombie survival games unblocked hacked game
  hack download ios android game hack no root apk
 4. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 5. tirage tarot en ligne guide de la voyance tchat de voyance 100 gratuit voyance de l'amour en ligne
  pure voyance gratuite voyance serieuse et gratuite par tchat
  philippe voyance alicia voyance medium voyance qualite debaker avis voyance gratuite sans inscription tarot katia voyance bayonne pendule voyance acheter voyance de qualite sans cb
  voyance dijon consultation annuaire voyance suisse voyance gratuite serieuse par telephone beur fm tv voyance voyance poitiers 86
  voyance en ligne qui marche site voyance audiotel francoise lapierre voyance allokang astro voyance voyance 2015 monde centre de voyance tunis jeux de voyance pour fille coline
  voyance avis aide pour addiction voyance voyance gratuite par email voyance gratuite ligne suisse voyance pas chere tarot voyance gratuit voyance
  gratuite boule de cristale voyance ange gardien gratuit voyance par chat quebec voyance gratuite immediate travail voyance
  gratuite par mail belgique dimitri paul voyance voyance cb pas cher iza voyance scripts gratuits la voyance dans la bible voyance gratuite par chat sans cb
  comment developper don de voyance forum de voyance gratuite voyance sms
  en direct voyance entierement gratuite en ligne passer une annonce gratuite pour voyance
  jeux voyance boule de cristal voyance sylvie cariou claire thomas
  voyance voyance telephonique sans attente voyance oise avis voyance deal
  groupon
 6. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 7. tirage tarot en ligne guide de la voyance tchat de voyance 100 gratuit voyance de l'amour en ligne
  pure voyance gratuite voyance serieuse et gratuite par tchat
  philippe voyance alicia voyance medium voyance qualite debaker avis voyance gratuite sans inscription tarot katia voyance bayonne pendule voyance acheter voyance de qualite sans cb
  voyance dijon consultation annuaire voyance suisse voyance gratuite serieuse par telephone beur fm tv voyance voyance poitiers 86
  voyance en ligne qui marche site voyance audiotel francoise lapierre voyance allokang astro voyance voyance 2015 monde centre de voyance tunis jeux de voyance pour fille coline
  voyance avis aide pour addiction voyance voyance gratuite par email voyance gratuite ligne suisse voyance pas chere tarot voyance gratuit voyance
  gratuite boule de cristale voyance ange gardien gratuit voyance par chat quebec voyance gratuite immediate travail voyance
  gratuite par mail belgique dimitri paul voyance voyance cb pas cher iza voyance scripts gratuits la voyance dans la bible voyance gratuite par chat sans cb
  comment developper don de voyance forum de voyance gratuite voyance sms
  en direct voyance entierement gratuite en ligne passer une annonce gratuite pour voyance
  jeux voyance boule de cristal voyance sylvie cariou claire thomas
  voyance voyance telephonique sans attente voyance oise avis voyance deal
  groupon
 8. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 9. pourquoi souhaitez-vous obtenir une carte de 10 ans pourquoi mon cacaoweb ne marche plus pourquoi
  je suis trop moche pourquoi les cils tombent pourquoi les chiens puent d'la
  gueule pourquoi etre benevole pourquoi j arrive pas a maigrir
  pourquoi les femmes aiment les gros penis pourquoi vous et pas un autre
  alternance pourquoi il ne faut pas manger de porc pourquoi je paye moins
  d'impots pourquoi big apple pour new york pourquoi je perds mes
  cheveux a 15 ans pourquoi le piment pique pourquoi
  eternue t on 2 fois pourquoi les larmes sont salees pourquoi avoir un macbook pro pourquoi s'engager dans un parti politique pourquoi les gens du
  voyage sont riches pourquoi faire une formation excel pourquoi mon pc portable est
  lent pourquoi nous rejoindre pourquoi des crampes dans les doigts pourquoi pleure t on de tristesse pourquoi les chiens mangent t ils leurs excrements pourquoi pas 4 guide pedagogique pourquoi faire du sport pourquoi je suis moche homme pourquoi le nom apple pourquoi reve t
  on d'une personne pourquoi parce que papagalli pourquoi la laicite est essentielle en france
  pourquoi fait-on des crepes a mardi gras pourquoi mon pc rame sous
  windows 7 pourquoi doit on manger des amandes pourquoi les
  chiens aboient pourquoi mon chat vomit le matin pourquoi les bogdanoff ont
  change de visage pourquoi il faut faire l'amour tous les
  jours pourquoi faire du conseil en management pourquoi
  ne faut il pas couper la salade dans son assiette pourquoi youtube ne marche pas
  sur ma tablette pourquoi l'alcool fait il grossir pourquoi
  la cigarette fait maigrir pourquoi la guerre en syrie
  2016 pourquoi mon chien mange de la terre pourquoi les hommes
  blancs aiment les femmes noires pourquoi mon bluetooth ne fonctionne pas pc pourquoi mon chat tousse de temps en temps
  pourquoi les feuilles de bambous jaunissent pourquoi
  on transpire de la tete la nuit
 10. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 11. anuncios sexo coruna pagina para buscar mujeres solteras mujeres que quieren ser madres solteras aplicaciones para conocer
  chicas colombia milanuncios contactos mujeres las palmas chicas busca chica chica busca chico para sexo en barcelona aplicaciones para conocer gente
  espana contactos castellon mujeres conocer mujeres sexo chicas
  contactos valencia contacto mujeres en las palmas chico busca chico en valencia buscar amigos por telefono facebook conocer gente en cantabria conocer gente coruna contactos de chicas con whatsapp chica busca a chico locanto
  contactos mujeres barcelona gratis contactos chicas zaragoza
  chicas contacto alicante mujeres solteras de mas de 30 anos chica busca
  sexo granada sitios web donde conocer gente contactos
  con mujeres en palencia buscar amigos para chatear hombres milanuncios contacto mujeres valencia chico busca chica teatro libanes contacto mujeres zaragoza la mejor app para
  conocer gente mil anuncio contacto mujeres para conocer chicas mujeres despedida
  de soltera contacto con mujeres en espana milanuncios contactos mujeres sevilla se buscan chicos para
  acompanar a mujeres contactos de mujeres que buscan hombres paginas de mujeres solteras mujeres
  solteras de mexico anuncios de sexo en madrid buscar chicas por internet
  contacto chicas sevilla conocer gente en palma de mallorca busco hombre para relacion seria espana mil anuncio algeciras
  contacto con mujeres se busca chica para trabajar en casa chica busca chico salamanca
  conocer gente espanola en berlin conocer mujeres
  solteras gratis chico busca chico asturias contactos chicas
  lorca
 12. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 13. anuncios sexo coruna pagina para buscar mujeres solteras mujeres que quieren ser madres solteras aplicaciones para conocer
  chicas colombia milanuncios contactos mujeres las palmas chicas busca chica chica busca chico para sexo en barcelona aplicaciones para conocer gente
  espana contactos castellon mujeres conocer mujeres sexo chicas
  contactos valencia contacto mujeres en las palmas chico busca chico en valencia buscar amigos por telefono facebook conocer gente en cantabria conocer gente coruna contactos de chicas con whatsapp chica busca a chico locanto
  contactos mujeres barcelona gratis contactos chicas zaragoza
  chicas contacto alicante mujeres solteras de mas de 30 anos chica busca
  sexo granada sitios web donde conocer gente contactos
  con mujeres en palencia buscar amigos para chatear hombres milanuncios contacto mujeres valencia chico busca chica teatro libanes contacto mujeres zaragoza la mejor app para
  conocer gente mil anuncio contacto mujeres para conocer chicas mujeres despedida
  de soltera contacto con mujeres en espana milanuncios contactos mujeres sevilla se buscan chicos para
  acompanar a mujeres contactos de mujeres que buscan hombres paginas de mujeres solteras mujeres
  solteras de mexico anuncios de sexo en madrid buscar chicas por internet
  contacto chicas sevilla conocer gente en palma de mallorca busco hombre para relacion seria espana mil anuncio algeciras
  contacto con mujeres se busca chica para trabajar en casa chica busca chico salamanca
  conocer gente espanola en berlin conocer mujeres
  solteras gratis chico busca chico asturias contactos chicas
  lorca
 14. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 15. porno gratis mariti cornuti sex treffen in freiburg
  ficken porno gratis sex videos kostenlos ohne anmeldung gratis porno micaela schafer free teen porno deutsch gratis porno
  schwester thai lesben porno guter porno gratis sex treffen in dresden sex
  video games xbox 360 video kostenlos porno gratis 100 gratis blonde porno gratis bi
  porno deutsch deutsche alte porno filme sex treffen in bayern vater
  fickt tochter porno kostenlos sex free bilder deutsche porno sex online gratis porno video porno lesbiche
  gratis sex treffen sachsen gratis porno 3 sex treffen saarland www
  gratis porno dk kostenlose sex treffen berlin deutsche porno stars deutsche porno vintage teresa
  orlowski porno gratis gute porno seiten kostenlos anime sex kostenlos porno seiten kostenlos deutsche porno geschichten gratis porno outdoor
  www lesben porno erotik gratis porno porno gratis latex
  porno deutsch neu porno deutsch german porno
  deutsch dessous porno filme gucken kostenlos gratis porno 100 oktoberfest sex bilder sex videos kostenlos anschauen ver porno online gratis
  gratis porno clips gratis kostenlos porno vater tochter sex geschichten kostenlose porno filme de gratis porno dicker schwanz deutsche gratis porno filme
 16. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 17. pelicula hacemos una porno sexo brutal xxx cine erotico porno
  mentiras y gordas sexo porno ruso gratis mejor pagina videos porno sexo mujer madura video porno faking
  sexo mollet maraton porno sexo por dinero espanol porno espanol intercambio foto de sexo malena gracia porno sexo humano los simson porno videos pornos viejos sexo con viejas
  porno lesbianas tetonas poses sexo escena de sexo porno girls pelis de sexo gratis porno padre hija porno
  xxx maduras sexo ancianos jackie chan porno vidios pornos chat sexo
  tarragona peliculas con sexo explicito contagio sexo oral romantic porno lazy town porno
  sexo maduritas porno gratys videos sexo negras video
  porno tetona fotos porno gays actores pornos espanoles sexo trabajo actor porno
  famoso sexo trabajo sexo gratis negras cine porno gratis en espanol quedar sexo porno 18 anos videos porno
  latina sexo de hombres sexo casero espanolas videos porno gay sexo duro porno de negras
  gratis
 18. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 19. site de rencontre cote d'or site rencontre geneve rencontre
  geolocalisee on rencontre des gens rencontre travestis rencontre transexuel black facebook n'est
  pas un site de rencontre app rencontre gratuit rencontres
  varsovie rencontre avec des hommes russes infidele rencontre rencontre femme russes gratuit rencontrer un mec rencontres biskra
  rencontre amicale gratuit sans inscription site de rencontres seniors entierement gratuit rencontres femmes de l'est site de rencontre ephemere site rencontre gratuite 100 site
  de rencontre de pute site rencontre vietnam rencontre coquine bourgogne le
  premier rencontre avec un homme rencontrer japonaise tokyo
  site de rencontre parisien site de rencontre
  canadien gratuit sans inscription site de rencontre nice site de
  rencontre pour plan cul site de rencontre exigeant faire des rencontres par
  telephone comment faire des rencontres a 50 ans
  appli rencontre vegetarien love site de rencontre rencontre femme lot et
  garonne site de rencontres amitie application pour rencontre
  ado cite de rencontre gratuit et sans inscription se
  faire des amis pour sortir rencontre 02 site de rencontres juives limoges rencontres amicales rencontre amicale tarn et garonne rencontre jura
  suisse site de rencontre seropositif sms apres rencontre site de
  rencontre gratuit 83 site rencontres aquitaine application rencontre pour mobile site de rencontre infidele non payant appli rencontre vegetarien amitie rencontre var
 20. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 21. astrologie gemeaux du jour signe astrologique celte signe astrologique personnalite homme
  astrologie scorpion ascendant poisson signe astrologique pour le 29 janvier compatibilite amoureuse astrologie ascendant signe astrologique homme taureau signe astrologique zodiaque cancer quel
  signe astrologique s'entend le mieux avec la balance astrologie du lion 2017 20 mars
  quel signe du zodiaque pendentif signe astrologique pour homme signe du zodiaque
  et ascendant signification signe astrologique le 22 novembre quel est le signe astrologique du 28 mars le signe
  astrologique balance signe astrologique scorpion ascendant sagittaire signe astrologique chinois cancer tatouage signe astrologique du jour taureau scorpion ascendant vierge
  astrologie tatouage astrologique poisson quel signe
  astrologique le 23 aout astrologie signe date signe
  astrologique homme lion et femme poisson signe du zodiaque 10 janvier compatibilite amoureuse astrologique date de naissance signe
  astrologique du 14 avril dates naissance signes astrologiques portrait astrologique capricorne ascendant vierge signe
  zodiaque lion date juin signe astrologique chinois signe
  astrologique verseau femme belier homme vierge astrologie
  homme portrait astrologique lion ascendant gemeaux signe astrologique 12 juillet
  quel signe astrologique pour juillet signe astrologique
  celine dion test quel est votre vrai signe astrologique astrologie
  egyptienne calculer il y avait 13 signes du zodiaque signe astrologique scorpion ascendant vierge signe astrologique
  lion d'aujourd'hui tirage du tarot maisons astrologiques astrologie
  lune noire en lion description signe zodiaque vierge
  lion signe astrologique du jour signe astrologique celtique animal definition signe astrologique scorpion lion ascendant vierge
  astrologie etude astrologique karmique forum astrologie esoterisme
 22. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 23. porno gratis perfect sesso con la mia ragazza uomini e sesso anale
  sesso merano american pie il manuale del sesso streaming porno
  integrale italiano porno soft italia escort sesso video brigitte bulgari video porno gratis video porno gratis bdsm porno gratis por el
  culo scaricare gratis porno studentesse video porno gratis video porno gratis
  su spintissimo porno dogging italiano sesso anale youporn tuttoannunci sesso ragazza che fa sesso
  fare sesso da soli fare sesso al cinema eva henger film porno gratis sognare sesso laura torrisi scene sesso siti porno in italiano preliminari sesso sesso gratis ciccione sesso amatoriale
  donne italiane old porno gratis annunci sesso ferrara porno sesso sadomaso video
  porno gratis francesi sesso porno casalingo
  video chat porno gratis senza registrazione mature pelose
  porno gratis gif sesso orale video porno gratis con moana pozzi racconti sesso vero porno italii porno interrazziale italiano porno italiano x videos incontri
  x sesso gratis cerco donna anziana per sesso film sesso orale you porn gratis gay cam 4 porno gratis porno gratis violentata sesso per disabili dopo aver fatto sesso
  cartoni animati porno gratis collant porno italiano sesso emo
 24. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 25. sexe en directe qu est ce que le sexe one porno sex gratuits sexe anus vieilles sex rihana sex tape photo sexe noir et blanc
  sex femmes scene de sexe selen porno sexe ferme film porno tunisien porno mateur porno plages sexe came video sexe contre argent film porno japonais film porno film porno site porno
  gratui porno ultra hard test sex pierre moro porno jeux sex boulangere sexe drole de sexe belle femme porno sex
  porno petite enculeuse porno video sexe milf home porno porno
  fancais top film porno video sexe extreme porno
  came sex femme webcam live sexe google videos porno sexe
  non censure sexe circonci cam amateur wed cam porno kourtney
  kardashian sex tape poze porno film porno senegal video sex hd lebanon sex
  photos porno mature photo de manga porno sexe fairy tail porno gays
 26. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 27. hd pov porn sex talk quotes free sex vid hot college sex
  thai porn sex you up hot ass sex fullmetal alchemist
  porn uk porn sex before marriage long term relationship
  crazy sex questions to ask friends peyton manning sex scandal las vegas sexting sex therapist nashville tn animated sex emoji sex babes big tits and ass porn sex questions to ask ur friends outlander sex scenes big booty latina porn balls deep porn skinny black porn secret sex
  magic rituals of the illuminati hot sexy teen porn best reddit porn leo woman and taurus man sexually
  pictures sex free family guy porn sims 3 sex mods free woman having sex sex after
  60 for man blackmail porn giant dick porn how to make sex memorable for him what is tantric sexology latina amateur sex porn star
  lisa ann sex 3gp wet pussy sex what do you need to
  make a sex on the beach drink female sex organs in moss that
  produce eggs are known as scissor sex is too much sex
  bad for your back marriage sex tips and advice star wars sexually suggestive quotes sex change cost in thailand fish oil sexuality skinny ebony porn african teen porn free
  porn tube sites lesbiqn sex
 28. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 29. como leer el tarot de las brujas tarot cristal contratar 806 tarot
  tarot+fotos cartas tarot del amor el sol cartas de tarot egipcio precio tarot
  gratis para el trabajo tarot gratis marsella 2016 tarot y
  gratis el carro wild unknown tarot app iphone tirada del tarot gratis trabajo tirada tarot familiar gratis mi tarot de hoy libra quiero
  aprender a tirar el tarot gratis busco trabajo tarot casa tirada de cartas del tarot de hoy para capricornio tarot de piscis gratis semanal ara tarot horoscopo amor tarot 100 gratis tarot acuario 2017 abril consulta gratis del tarot
  tarot de hoy para cancer gratis tarot zen osho aventura
  linea tarot y amistad sol tarot amor le tarot el diablo tarot el tarot de los hechizos tarotista buena en madrid aleph tarot triangulo cartas
  del tarot gratis tirada chat tirada del tarot del amor gratis 2015 tirada
  de cartas gitanas gratis en linea significado de la carta del tarot el colgado
  invertida tarot manana geminis tarot on line tirada numero del tarot 6 tarot gratis en femenino me va a llamar tirar las cartas del tarot de la suerte gratis lectura tarot gratis si o no trabajo
  tarot tarot de arcanos si o no horoscopos y tarot gratis de hoy tarot de hoy
  gratis para sagitario comprar cartas tarot gitano como se
  tiran las cartas del tarot gratis tarot para hoy virgo gratis
  cartas gratis del tarot para hoy cursos de tarot
  gratis en barcelona horoscopo del tarot de hoy gratis aprender
  a hacer tiradas de tarot
 30. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 31. how old are you in 6th grade how to make pasta sauce with tomato sauce
  how to cook spaghetti squash in crock pot
  who unfollowed me instagram apk how to stop diarrhea in babies how to unlock iphone 5se
  how many countries are in the world cup soccer how to make hummus from dried beans how to get pregnant
  faster after depo how many calories in a banana
  and peanut butter can dogs eat strawberries and bananas when life gives
  you lemons gif how to draw manga faces when life gives you lemons gif how to print screen on windows what
  is this song siri how to cook a ham hock how old is bill clinton 2018
  how far along am i due date when did slavery
  end in brazil how to read palms love line how many ounces in a gallon what is cloud
  computing aws what is diabetes mellitus type 1 how to cook sweet potatoes in the microwave
  how many countries are in the world showcase at epcot can dogs
  eat strawberries and bananas when to take pregnancy test after clomid
  how to get rid of bloat what is global warming in biology how to bake a potato in toaster oven how to cook pork chops in the instant pot how long are dogs pregnant sims 3
  how to register to vote in indiana what time is it in florida keys can dogs eat strawberries and cream how to cook lentils and rice together how to wear saree with open pallu what does it mean to be an american how
  to last longer in bed tonight what does ad stand for how
  tall is taylor swift feet inches can you run it fortnite how to get rid of a coldsore how to cook broccoli and cheese what time is it in germany military time how to get thicker
  hair for men when to use a semicolon or dash what is
  a noun how to use uber eats promo code how to delete a gmail account
  on phone
 32. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 33. newyork post horoscope aquarius love horoscope astrocenter cancer daily love horoscope what is the horoscope for
  august 28 horoscope sign cancer traits libra love horoscopes weekly june 1 horoscope jacksonville times union horoscopes libra
  horoscope traits male money horoscope virgo
  today horoscope for july 17 birthday horoscope signs libra and virgo capricorn horoscope overview leo horoscope
  for month of july virgo daily love horoscope ask oracle leo horoscope uk horoscope daily weekly monthly baby horoscope 2017 check horoscope online by date of birth virgo man and scorpio woman love horoscope the most accurate horoscope ever libra love horoscopes weekly may monthly horoscope pisces ox horoscope
  2017 daily the daily horoscope app online horoscope overview sign scorpio
  monthly horoscope love cancer horoscope for day after tomorrow july 30th horoscope horoscope readings for the week pices love horoscope
  today libra love horoscope august 2017 april 16 horoscope
  gemini love horoscope today and tomorrow scorpio daily love
  horoscopes horoscope angel chinese new year horoscope snake computer horoscope online tamil monthly love horoscope virgo horoscope signs aries and scorpio horoscope if today is your birthday
  horoscope today ask oracle love virgo april 22 horoscope today daily love horoscope libra and aries what is
  my horoscope for june 22 horoscope yesterday love cancer horoscope
  sign virgo snake horoscope 2017 pisces love
  horoscope for today oracle general horoscope for scorpio horoscope app for android
 34. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 35. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 36. porno mamma italia nudi e crudi sesso film scene sesso esplicito sesso con il mio cane
  migliori scene di sesso film fumetti sesso sesso amatoriale video porno donne
  pelose porno gratis celebrita porno gratis belle fighe sesso
  film porno grasse gratis precauzioni sesso anale porno
  sadomaso italiano www tutto porno gratis incontri donne x sesso sesso collant napoletana sesso porno
  gratis 16 video hard di sesso gratis foto sesso anale seso gratis porno hd porn italia incontri sesso ferrara mamma mia porno italiano lola sesso gratis rihanna
  sesso annunci per sesso rovigo bakeka sesso como porno gratis moana porno italiano dialogato scena sesso caos calmo sesso
  con fimosi porno gratis belen mature video sesso come si fa sesso porno coppia sesso sesso orale cecilia rihanna sesso video porno doppiati in italiano fare
  sesso all aperto ho fatto sesso con il mio cane www video sesso sesso
  lesbian sesso con la suocera italiana amatoriale sesso coppia sesso sesso amatoriale per strada porno cinese gratis il film porno italiano porno fumetti italia
  film porno russi gratis
 37. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 38. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 39. rencontre par telephone mobile transexuelles rencontres rencontre voiron site rencontre
  parent solo site pour des rencontres rencontre
  sex rennes voyage rencontre femme de l'est rencontre lozere site de rencontre latino
  montreal rencontrer un homme bien rencontre 40-60 site de rencontre ados site de rencontre landes top site de rencontre metro rencontre mon facebook n'est pas un site de rencontre site de rencontre ado securise site
  de rencontre seniors toulouse rencontrer la bonne personne au bon moment comment rencontrer un homme d'affaire site de rencontre black and white rencontre sur dunkerque rencontres d une
  nuit rencontre selestat rencontre pour plan a trois sites de rencontres haut de gamme pour seniors
  rencontre 13008 rencontre 02 gratuit rencontre sexe amiens tirage tarot rencontre site rencontre
  cougar gratuit sport rencontre site de rencontres
  pour ado sans inscription description site de rencontre site de rencontre lesbienne
  gratuit rencontres amicales les sables d'olonne site de
  rencontre pour personne handicape premier site de rencontre suisse rencontrer l'amour apres 30 ans
  rencontre application mobile rencontre coquine bayonne
  rencontres par affinites sportives site de rencontre gratuit 86 exigence rencontre limoges site rencontre amis canada rencontres celibataires
  lyon site de rencontre pour amitie fille rencontres nice
  forum de rencontre gratuit non payant rencontre 06 cannes site de rencontre application mobile
 40. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 41. gopro porno cuillere sexe video sexe porno gratuit porno maman fille black porno sexe cam sans
  inscription wakfu porno video porno sodomie sexe gaytag gay sex videos sexe rase video sexe gros seins porno
  homme noir flim porno gratuit teen porno gay
  porno lesbienes sex drive sexe sans capote pub porno porno extreme hard video sex xxx le sexe masculin xbideos porno vanessa hudgens sex beauty sex video porno en streming missionnaire sexe la grotte du sexe
  amateur sex tape photos sex videos sexe cam sexe cuir
  sexe et sport video porno soumise video porno
  masturbation haiten porno soiree sexe etudiante sex entre femme filme de sex film porno massage porno
  hentai gay jeux porno gratuits pipi sexe sex hot pic pute sexe porno gratut porno mature sexe defloration porno video orgasme feminin porno videos porno italien video porno milf
 42. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 43. gratis chat dating sider kontaktannonser 50 plus datingsite gratis inschrijven chat med jenter
  treffe polske jenter kontaktannonse pa nett hvor kan man treffe jenter
  dating sider for utro bra gratis dejtingsidor kontaktannonser seniorer
  best norwegian dating site gratis sexannonser gratis datingsider test tips til dating profil datingside
  for gifte og samboende gratis dating apper gratis dating
  sidor gratis kontakt sider helt gratis dejting datingsider seriose dating
  på nett tips kontaktannonse mal hvordan finn en kjæreste mobil dating apps chat gratis norway norwegian gay dating sites bra nettdatingsider datingsider norge gratis sms
  på nätet utan registrering beste gratis datingsite de beste gratis datingsites sjekkesider norge date side for
  gifte date pa nett kristen dating alex gratis
  datingsites dating nettside gratis sms fra internett dating sider
  senior dating sider for voksen datingsite test kassa
  dating nettsteder i norge la ut kontaktannonse på facebook gratis russiske kontaktannonser gratis kontakt med damer
  kontaktannonser pa natet hvordan finne seg en kjæreste norwegian dating customs møte
  asiatiske jenter dating side utro hvordan få seg en kjæreste
 44. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 45. plan cul charente maritime plan cul gros seins plan cul sur annecy plan cam cul plan cul le mans plan cul metz plan cul nord plan cul salope plan cul en moselle plan cul valenton plan cul le pre saint gervais plan cul a 4 plan cul video
  amateur plan cul aix plan cul ville d'avray plan cul bbw plan cul saint pol sur mer plan cul forbach comment se
  faire un plan cul plan cul dinard plan cul choisy le roi plan cul haute
  loire plan cul saint jean de braye plan cul mazamet plan cul blois plan cul 88 plan cul
  tourlaville plan cul pamiers plan cul la chapelle
  saint luc plan cul grigny plan cul chinoise plan cul mazamet plan cul lambersart plan cul entre filles plan cul gay poitiers plan cul
  mende plan cul pontault combault plan cul gay la rochelle plan cul sur grenoble plan cul tulle plan cul 18 ans plan cul herault
  plan cul lingolsheim plan cul seyssinet pariset plan cul chevilly
  larue plan cul avec une cougar plan cul panazol plan cul 50 ans
  plan cul hyeres plan cul a bourges plan cul gay nice
 46. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 47. porno argentino casting sexo las mejores peliculas porno gratis
  follando porno videos pornos caseros en espanol porno de trios chats sexo gratis sexo
  santiago videos sexo playa nudista porno bear
  gay sexo 69 pelis porno duro sexo gratis xxx en espanol
  el sexo adelgaza sexo gratis en granada como hacerle sexo oral a una mujer sexo en malaga gratis
  videos gays pornos sexo vidios gratis viejas espanolas porno pelis sexo gratis sexo rubias adan y eva porno youtube videos de sexo gratis sexo gratis videos
  caseros peliculas porno incestos sexo kamasutra
  porno espanol intercambio videos porno gratis de larga duracion comic simpson porno porno dog como practicar sexo anal video sexo gay espanol videos porno de famosas gratis
  sexo casero espanola videos porno prostitutas contacto sexo
  valencia loquo sexo madrid descargar porno para movil sexo motril sexo horal porno
  frances sexo gay grati twitter sexo video pornografico gratis imagenes de amor y sexo videojuego porno videos de porno casero sexo real cine convencional juegos porno para pc porno dildos
 48. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 49. mil anuncios contacto mujeres chico busco chica milanuncios chica busca chica contactos de whatsapp de chicas red para conocer gente donde conocer gente nueva contactos vecindario mujeres chica busca chico en castellon mujeres solteras de mexico mujeres solteras
  que buscan parejas en argentina anuncios chicas sexo contacto
  mujeres alcala de henares contacto mujeres logrono torta despedida de soltera
  para mujer pagina para conocer gente gratis contacto mujeres lleida contactos mujeres en albacete hombres buscan hombres en arequipa contactos chica busca chica
  como encontrar gente cerca de mi en facebook chica busca chico pamplona mujeres de 30 anos solteras chica busca chico barcelona milanuncios busco chica rumana chica busca
  amante programas para conocer chicas gratis contactos
  con mujeres en navarra chica busca sumiso two conoce gente contactos mujeres chinas milanuncios contactos mujeres cantabria conocer gente por internet chicas que buscan parejas contactos de mujeres en zaragoza
  contactos mujeres gratis busco mujeres cristianas solteras en colombia gorda busca chico conocer gente espanola en londres contactos
  aviles mujeres conocer gente viajando sola chicas de contacto sevilla mujeres solteras
  cristianas colombia red conocer gente mujeres que buscan hombres ajenos contacto mujeres santiago conocer gente extranjera en mexico chica busca chico galicia numero
  de mujeres solteras en el salvador mil anuncios de mujeres en sevilla paginas para encontrar amigos cristianos contactos mujeres en huelva
 50. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 51. dating rika män forsta dejten svt trailer vart ska man gå på dejt
  i stockholm dejtingsajt gratis snygga kvinnokroppar man soker man gratis dating sider anmeldelse helt gratis dating stockholm
  dating dejtingsidor gratis flashback snyggaste tjejerna i världen länder flisby sten malmo
  sök singlar på facebook kontaktannonser seniorer datingsidor 50+ basta dejtingsidan for
  unga söta tjejer bilder gratis date app android bilder på
  dominanta kvinnor bra presentation dejtingsida kristna
  datingsidor sexiga tjejer som klar av sig youtube vart ska man gå på
  dejt i stockholm resor for singlar 60+ veteranen kontaktannonser
  snygga tjejer flashback bästa dejtingsidorna singelolycka malmo
  söker man som vill ha barn basta internet dejting
  köpa singel nyköping sms till dejt bra dejtingsida för unga
  kopa singel helsingborg första dejten tips aktivitet nytt dejtingprogram
  tv3 dejt för singelföräldrar delta flight schedule and prices 36 frågor dejt hitta ligg
  flashback bilder på dominanta kvinnor ryska kontaktannonser chatta med singlar kontaktannonser helt gratis
  singelklubb stockholm man soker man resor för singlar med barn gifta kvinnor
  soker man dejtingsajt 50+ 10 snyggaste tjejerna
  i varlden söker kvinna med bröstmjölk
 52. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 53. sesso video gay video porno italiano a tre video nonne
  porno gratis d annunzio e il sesso sesso con puttana video uomo
  ariete sesso primo sesso anale film porno amatoriali italiani gratis ragazze sesso firenze porno
  italiano famiglia sesso a tre amalfi video porn gratis video
  film porno youtube gratis video di sesso sexy sesso
  in palestra video porno roberta giarrusso sesso incontri modena sesso video porno in autobus gratis video
  porno gratis sara tommasi martina gold film porno gratis incontri sesso lucca cartoni 3d porno gratis donne disponibili per sesso incontri
  sesso libero porno italiano scambio coppie film porno gay maturi gratis pornostar porno gratis porno mega gratis film porno gratis youtube annunci sesso
  vco annunci sesso alessandria film porno italiani da scaricare gratis porno video parlati in italiano porno cazzi grossi gratis sesso
  incontri roma gay italia porno incontri per sesso caserta sesso porno teen amateur porno italiano video porno piu visti gratis foto annunci
  sesso lupo porno italia sesso con tacchi video porno casting in italiano sesso shop
  porno italia massaggi doveri coniugali sesso hot sesso porno sesso bolzano guida sesso video porno gratis cicciolina
 54. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 55. free download game player hack for android unblocked games hacked games clicker games hack
  apk hacked game for android how to hack android games with pc no root subway surfers game hacker apk mods download guide unofficial -
  epub hack a flash game with cheat engine all madness games hacked shop
  empire galaxy hacked games tremor games hack free coins v 3.7 Game hacking apps for android no root the game hacker kim kardashian hollywood hack tool iphone best hacked games hack games without root how to hack copy locked games on roblox how to hack an xbox 360 game best hack slash games ps4 zombie truck games hacked aplikasi untuk hack game android no root
  android games money hack no root best hack n slash games iphone power rangers samurai games hacked
  hack game com2us download game my talking tom hack cho android game of war hacks and cheats top 10 pokemon hacked
  roms gba hacked arcade games minecraft tower defense hack game mobile sniper 3d hacked online games sniper
  team 2 android game apk hack free download every game hacker apk vector hacked game download gta
  game hack version hack tool game ios how to hack copy locked games on roblox mini militia hack game
  2018 hacked mobile games traffic rider game
  hack version free download hacked minecraft games hack tool for ipad games play
  game online the last stand union city hacked download game hacks for
  android how to play hacked pokemon games on pc www.hackedonlinegames.com jacksmith
  hacked arcade games project nexus how to hack pc games tremor games coin generator no
  survey hacked game android walkthrough hack every game on iphone all game
  hacking apps for android
 56. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
نمایش نظرات 1 تا 30